Alkol çeşitleri şöyledir:
İçilmesi haram olan alkol, etil alkoldür. Buna sadece alkol veya ispirto da diyorlar. Başka adı yoktur. Diğerlerinin kimyadaki adı alkoldür. Kullanılması günah değildir.
Bunlar: Etanol = Etil alkol = İspirto: Kısaca alkol denir. Şekerli selülozlu ve nişastalı her maddenin Fermantasyonu (Mayalanması) sonucu ortaya çıkar. Lak, vernik, boya, sabun, parfüm ve ilaçların hazırlanmasında çözücü olarak kullanılır.

Kullanılması günah olmayan alkollerden bazıları:
Metanol = Metil Alkol: Endüstride, çözücü olarak bazı boyaların elde edilmesinde kullanılır. 20 gramdan fazlası öldürür, azı gözü kör eder.
Gliserin = Propan triol: Her türlü yağlardan elde edilir. Eczacılıkta, kozmetik ve gıda sanayiinde ve dinamit yapımında kullanılır.
Fenil etanol: Gül yağında bulunur. Ester haline getirilerek parfümeride kullanılır.
Propanol = Propil alkol: İki çeşidi vardır: Normal propil alkol, izo propil alkol. Gıda sanayiin de kullanılmaz. Zehirlidir. Aseton elde edilmesinde ve çözücü olarak kullanılır.
Cetyl Alkol= Setil Alkol: Gliserin ile esterleşmesinden simil alkol elde edilir. Kozmetik sanayiinde kullanılır.
Butil Alkol = Butanol: Mısır karbonhidratlarının mayalanmasından elde edilir.
Benzil Alkol: Parfümeride esterleri kullanılır.

Kur'an-ı kerimde hadisi şeriflerdehamr kelimesi geçer. Hamr alkollü içkidir İçkinin çeşitli hastalıklara yol açtığı aklı azalttığı karaciğeri bozduğu beyni ve sinirleri harap ettiği ilmi olarak defalarca tespit edilmiştir. Bir kimse müslüman olmasa bile sağlığa olan zararından dolayı içkiden uzak durmalıdır! Müslüman ise sağlığa hiç zararı olmasa da tek damla içmemelidir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
Dinimizde içki
Ey iman edenler içki kumar putlar fal okları şeytanın necis işleridir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar ile aranıza düşmanlık ve kin sokmak sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık hepiniz vazgeçin

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İçkinin haram olduğuna dair kesin hüküm indi.) [Müslim]

(İhtimar [alkol teşekkül] etmiş her içki haramdır.) [Ebu Davud]

(Çoğu sarhoş eden içkinin azını da içmek haramdır.) [Nesai]

(İçkide ilaç özelliği yoktur. Hastalık yapar.) [Müslim]

(İçki bütün kötülüklerin başıdır.) [Taberani]

(İçki kötülük doğurur.) [Beyheki Ruzeyn]

(İçki her kötülüğün anahtarıdır.) [İbni Mace]

(Allah’a ve ahirete inanan içki içmesin içki içilen sofraya da oturmasın!) [Taberani]

(İçkiden sakının! Ağaç dal budak saldığı gibi içki de kötülük saçar.) [İbni Mace]