+ Cevap Yaz + Yeni Konu aç
 1. Su Döngüsü Resimli Anlatım

  Su Döngüsü Resimli Anlatım  Su Döngüsü

  Bugün kullandığımız suyun milyonlarca yıldır dünyada bulunduğu ve miktarının çok fazla değişmediği doğrudur. Dünyada su hareket eder, formu değişir, bitkiler ve hayvanlar tarafından kullanılır, fakat gerçekte asla yok olmaz. Buna Hidrolojik Döngü (Su Döngüsü) denir.

  Su döngüsünü oluşturan basamaklar:

  1. Yoğunlaşma (kondansasyon),
  2. Yağış (precipitation),
  3. Toprağa geçiş (Infiltration) ve yeraltı sularının oluşumu,
  4. Yüzeyel akıntı (Runoff) ve yüzey suları ile yeraltı sularının oluşumu,
  5. Buharlaşma (Evapotranspiration)

  Su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur, koşullar uygun olduğunda yağış meydana gelir. Yağış şeklinde yeryüzüne düşen su, toprağa sızarak yeraltı sularına veya yüzeyel akıntı olarak okyanuslara, denizlere karışır. Yüzey sularının buharlaşmasıyla su atmosfere geri döner.

  Yoğunlaşma:
  Suyun buhar formundan sıvı formuna değişim sürecidir. Havadaki su buharı konveksiyon yardımıyla artar. Ilık-nemli hava yükselirken soğuk hava aşağı doğru hareket eder. Ilık hava yükseldikçe sıcaklığı azalıp enerjisini kaybettiğinden gaz halden sıvı veya katı (kar veya dolu) haline döner.
  Yoğunlaşmayı buzdolabından soğuk bir su şişesi aldığınızda ve oda ısısında bıraktığımızda şişe yüzeyinde açıkça görebilir, su şişesinin oda ısısında nasıl " terlediğini " rahatlıkla izleyebilirsiniz.

  Yağış:
  Yağmur, sulusepken kar, kar veya dolu olarak bulutlardan salınan sudur. Atmosferde yoğunlaştığı, atmosferik hava akımında kalmasının zorlaştığı durumda su buharından sonra yağış meydana gelir.

  Toprağa geçiş:
  Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirirler.
  Toprağa sızan su miktarı, toprağın eğimi, bitkilerin tipi ve miktarı, toprağın su ile doygun olup olmamasına bağlı olarak değişir. Yüzeyde büyük yarıklar, delikler bulunması, toprağa su geçişini kolaylaştırır.

  Yüzeyel akıntı:
  Çok fazla yağış olduğunda, toprak suya doyar ve suyun fazlasını alamaz. Kalan su toprağın yüzeyinden akar (Runoff). Suyun toprağa emilemeyen kısmı yüzey suları olarak isimlendirilir. Yüzeyel sular kar ve buzların erimesiyle de oluşabilir.
  Yüzey suları çaylara, derelere ve nehirlere akar. Yüzey suları daima daha alçak noktalara doğru taşınır, dolayısıyla okyanuslara karışır.


  Yeraltı suları:
  Dünya yüzeyine erişen yağışların bir kısmı toprağa sızar (infiltrasyon) ve yeraltı sularını meydana getirir.Yeraltı sularının bir bölümü derinde kapalı bir su katmanına ulaşır ve kullanılabilmeleri için yeryüzüne özel bir yöntemle çıkarılmaları gerekir.Yeraltı sularının diğer bir bölümü ise basınç etkisiyle üst toprak katmanlarına doğru hareket eder ve yeryüzüne ulaşır. Bu sulara kaynak suyu denir. Yeraltı suyu toprak katmanlarından geçerken temas ettiği yüzeydeki mineral vb maddeleri de yapısına alır. Bu maddeler suyun yararlı bileşenlerini (demir, magnezyum vb) oluşturabileceği gibi arsenik, nitrat, tarım ilacı kalıntıları gibi zehirli maddeler de olabilir. Toprak sarsıntıları, yağmur ve eriyen kar suları, bu zehirli maddelerin suya karışma riskini artırır. Bu nedenle suyun bileşimindeki değişikliklerin sürekli izlenmesi ve güvenli hale getirilmesi için etkin filtrasyon yöntemleriyle arındırılması gereklidir.

  Buharlaşma:
  Bitkilerin nemlenmesiyle ve toprağın buharlaşmasıyla oluşan sudur. Evapotranspiration, atmosfere yeniden giren su buharıdır.
  Evapotranspiration, buhar olarak atmosfer içinde artmaya başlayan su moleküllerinin neden olduğu güneş enerjisinin suyu ısıttığı durumda oluşur.
  Görüldüğü gibi, gereksinmemiz olan suyun bize ulaşması için birçok oluşum gerçekleşmektedir ve bu oluşumlar daima iş başındadır. Uç örneklerde ise döngü farklı şekillerde gerçekleşir. Örneğin, Antartika donmuş olduğundan buharlaşma oluşmaz (buzlar sublimation adı verilen bir oluşumla doğrudan su buharına dönüşür). Yine örneğin, Sahra Çölü çok kurak olduğundan yağış olmaz (su, yere düşmeden buharlaşma oluşur). Ancak döngü hep sürer.
  Işte bu nedenle her gün içtiğimiz su, dinozorlar dünyayı dolaştığında da aynı döngü içerisinde dünyamızda dolaşmaktaydı.

  Konuyla alakalı paylaşımlar
  Hayvanların Yaşan Döngüleri: Kelebeğin Yaşam döngü
  Hayvanların Yaşan Döngüleri: Kelebeğin Yaşam döngü Hayvanların Yaşan Döngüleri: Kelebeğin Yaşam döngüsü Resimli
  Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu - Su dön
  Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu - Su dön Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu - Su döngüsü ve hayatımız - Su döngüsü Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu - Su döngüsü ve...
  Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu - Su dön
  Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu - Su dön Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu - Su döngüsü ve hayatımız - Su döngüsü SU DÖNGÜSÜ En önemli yaşam kaynağı sudur. Tüm canlıların %75’i...

 2. Son Videolar

 3. merhaba burası güzel bir yer ama tam açık net ılaraktan değil bunu bir yazarak ifade ediyorum ki daha güzeli o-l-a-b-i-l-i-r-d-i şikayetim bu iyişallah istediğimi yaparsınız... şikayetimi yerine getirin lütfen sizden istediğim sassde buuuuuuuuuuuuuu yeter artık yaaaaaaaaaa ama güzel O-L-M-U-Ş ellerinize kollarınıza sağlık yadda acıdım şikayetim mikayetim yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk


 4. senin bu kadar geri zekalı olduğunu bilmiodum :d ben çok güzel sağolun diyom


Bu Konu için Etiketler

Su Döngüsü Resimli Anlatım Yer İstanbul , 34, TR incelenme 56205 kişi oylama: 4.5 / 5

Powered by vBulletin™Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1

Yukarı Fırlat

56205
İzlenme