İskelet ve kas sağlığını olumlu ve olumsuz etkileyen hareketler

İskelet ve Kas Sağlığı
İskelet ve kas sağlığımızı korumak için dengeli beslenilmeli, düzenli egzersiz yapılmalı ve güneş ışığından bolca yararlanılmalıdır. Duruş, oturuş ve yük taşımada da iskelet sistemimizi zarar verecek hareketlerden kaçınılmalıdır.
SOLUK ALIP VERME
Solunum, canlılığımız sürdürmek için sürekli yaptığımız faaliyetlerden biridir. Solunum sırasında, burun, yutak, gırtlak, soluk borusu, akciğerler ve diyaframı kullanırız.
Burun, aldığımız havayı ısıtıp nemlendirir ayrıca içindeki yabancı maddeleri tutar. Yutak havanın yemek borusuna değil de soluk borusuna gitmesini sağlar. Gırtlak havayı soluk borusuna iletir. Soluk borusu alınan havayı akciğerlere dağıtan yapıdır. Akciğerler ise solunumun temel organıdır. Hava değişimi burada olur. Diyafram ise akciğerlerimize havanın girmesini sağlayan bir kastır.
Hayatımızı devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerjinin elde edebilmek için oksijene ihtiyaç vardır. Bu oksijeni solunum sırasında alırız. Enerji elde edildikten sonra ise karbondioksit ortaya çıkar. Bu gaz da solunum yoluyla dışarı atılır.

Komik Videolarımızı İzlediniz mi?

Resim Galerimizi Gördünüz Mü ?

Bedeva Parça Kontör Kazanmak İstermisiniz !!

Burcunuzun Özelliklerini Merak Ediyormusunuz?

EGZERSİZ YAPALIM
İskelet ve kas sistemimizin gelişmesi ve güçlenmesi, sağlıklı olabilmek için egzersiz yapmamız gereklidir.
Egzersiz sırasında nabzımızın hızında artış olur. Çünkü egzersiz yaparken vücudun enerji ihtiyacı çoğalır. Bu enerjiyi elde etmek için daha çok oksijene ihtiyaç vardır. Bunu karşılamak için kanın daha hızlı vücudu dolaşması gerekir. Bunun sonucu kalbin atışı ve nabız sayısı artar.
Egzersiz sırasında artan oksijen ihtiyacını karşılamak için kalbin daha hızlı kan pompaladığını biliyoruz. Ayrıca egzersiz sırasında enerji tüketimi artığı için kanımızdaki karbondioksit miktarı da artar.
Gerekli olan oksijenin alınması ve zararlı olan karbondioksitin atılması solunum yoluyla olacağından solunum hızı egzersiz sırasında artar.

Komik Videolarımızı İzlediniz mi?

Resim Galerimizi Gördünüz Mü ?

Bedeva Parça Kontör Kazanmak İstermisiniz !!

Burcunuzun Özelliklerini Merak Ediyormusunuz?