+ Cevap Yaz + Yeni Konu aç
 1. Evlilik Yaşı ve Resmi Nikah

  Medeni Kanununun 124. maddesine göre Erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak, olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine hâkim tarafından izin verebilir. Hakim karar vermeden önce ana ve baba yahut vasiyi dinler daha sonra karar verir.

  Medeni Kanunun 124. Maddesinin ilk fıkrası açıkça evlenmek için 17 yaşının doldurulmasını şart koşmuştur. İkinci fıkrası ise olağanüstü evlenme yaşının16 olduğunu belirtmiştir. Buna göree, olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş erkek ve kadının evlenmesine izin verebilir.İzin verilirken ana baba veya vasi dinlenir. Fakat ana, baba veya vasinin söyledikleri doğrultusunda karar verme zorunluluğu yoktur.
  Olağanüstü sebepler belli değildir hâkimin takdirindedir(Örnek vermek gerekirse kadının hamile kalması durumunda burada bir olağanüstülük söz konusudur.)

  16 yaşından küçükler hiç bir sakilde evlenemezler.17 yaşını doldurmuşlarsa bile yasal temsilcilerinin rızası gerekmektedir. Yasal temsilciler haklı bir neden olmadan izin vermekten kaçınırsa hakim küçüğün evlenmesine yine de izin verebilir.

  Kısacası Evlenmek için 17 yaşın doldurulması ve yasal temsilcisinin rızası gerekir.
  Olağanüstü bir sebep varsa 16 yaşını doldurmuşlar da hakimin izniyle evlenebilir.
  16 yaşını doldurmamış olanlar hiç bir şekilde evlenemezler. Ayrıca resmi nikahtan önce kıyılan dini nikah Türk Hukuk sisteminde geçerlilik taşımaz. Ceza Kanununa göre suçtur.
  KİŞİSEL DÜŞÜNCE: Öncelikle yasal düzenleme ile Diyanet İşlerine bağlı Evlilik Müessesi adı altında bir birim oluşturulmalı ve nikâh kıyma işinden bu birim mesul olmalıdır. Bu birim tarafından tutulan kayıtlar Nüfus Müdürlüğüne paylaşılmasının şimdiki düzenlemeye göre daha yerinde olacağı düşüncesindeyim. Zira mevcut düzenlemede belediye nikâh kıyıp bunu Nüfus Müdürlüğü ile paylaşmaktadır. Belediyenin yapacağı işi Diyanet’in yapması daha yerinde olacaktır. Çünkü nikah aynı zamanda dini bir hal aldığı için ikilem ortadan kalkabilir.

  solasen, 4 Mart 2011  Konuyla alakalı paylaşımlar
  Evlilik Korkusu Nedir? ve Evlilik Korkusunun Neden
  Evlilik Korkusu Nedir? ve Evlilik Korkusunun Neden Yeni evlenecekler için evlilik korkusunun nedenleri ve bu korkunun nasıl...
  Burçlar ve Evlilik - Evlenmeden Önce Burçlarınıza
  Burçlar ve Evlilik - Evlenmeden Önce Burçlarınıza Evlenmeden önce eşinizin burcuna göre evlilik durumunu sorgulayın Balık Burcu ile evlilik KOva Burcunun evlilik uyumu Oğlak Burcu Bireyi...
  Resmi Kurumlar: Kısa Açıklamaları ve Resmi Web Sit
  Resmi Kurumlar: Kısa Açıklamaları ve Resmi Web Sit Resmi Kurumlar: Kısa Açıklamaları ve Resmi Web Siteleri Adli Tıp Kurumu - Bilimsel yayınlar, etkinlikler, mevzuat. Anayasa Mahkemesi -...
  Resmi Kurumlar: Kısa Açıklamaları ve Resmi Web Sit
  Resmi Kurumlar: Kısa Açıklamaları ve Resmi Web Sit Resmi Kurumlar: Kısa Açıklamaları ve Resmi Web Siteleri Adli Tıp Kurumu - Bilimsel yayınlar, etkinlikler, mevzuat. Anayasa Mahkemesi -...
  Resmi Mektup Örneği - Resmi Mektup Naısl Yazılır -
  Resmi Mektup Örneği - Resmi Mektup Naısl Yazılır - Resmi Mektup Örneği - Resmi Mektup Naısl Yazılır - Resmi Mektup Nedir. Merhaba arkadaşlar Sizlere Aşşağıda resmi mektup örneği sunulmuştur....

 2. Son Videolar

 3. Bu durumda din ve devlet işinin ayrılma gereğinin sadece basitlikten geldiğini görmemek imkansız. Evlilik kesinlikle hukuksal bir süreç değildir. Bu süreç sadece Diyanet işleri tarafından yapılmalıdır. Çünkü yaşamakta olduğumuz topumun dini inancı islam ve en büyük potansiyel budur. Bu göz ardı edilmemelidir. Evlilik yaş sınırlaması ise kesinlikle kalkmalıdır. Yaş sınırlamasının mantığını anlamakta zorlanıyorum. Küçük yaşta evlendirmek istedikten sonra herşekilde evlendiriyorlar örnek yaş büyütme, evliliği daha sonra bildirme gibi.

  Bu nedenle evlilik müessesi kutsallık gereği ile ilgili olduğu birime verilmelidir. ve Diyanet işleride düzeltilmelidir.

  Ahmet Turan, 7 Mart 2011


Evlilik Yaşı ve Resmi Nikah Yer İstanbul , 34, TR incelenme 12565 kişi oylama: 4.5 / 5

Powered by vBulletin™Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1

Yukarı Fırlat

12565
İzlenme