Nokia ile Skype’ın duyurdukları yeni ortaklık, cep telefonlarında ücretsiz ve sınırsız görüşme dönemini başlattı.

İnternet üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi yapmaya olanak tanıyan Skype, mobil cihazlar açısından büyük önem taşıyan ilk ortaklığını Nokia ile kurdu.

Skype, Nokia'nın akıllı telefonlarında kullanılan işletim sistemi Symbian için “Skype for Symbian” adını verdiği özel bir versiyon çıkararak cep telefonu üzerinden ücretsiz ve sınırsız görüşmenin önünü açtı.

“Skype for Symbian” programı, Nokia’nın mobil uygulamalar platformu Ovi Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ücretsiz görüşmeye olanak tanıyan “Skype for Symbian” programı, Symbian işletim sisteminin son sürümü olan 1.0’ı kullanan her Nokia telefona yüklenebiliyor.

Symbian telefon için Skype

Nasıl olacak bu iş?

Wi-Fi veya GPRS, EDGE ve 3G gibi mobil veri bağlantıları üzerinden internet erişimi sağlayan Nokia akıllı telefonları, Skype’a bağlanarak diğer Skype aboneleriyle ücretsiz ve sınırsız olarak konuşabilecek
Skype eklentisi yüklenen Nokia telefonlarıyla dünyanın herhangi bir yerindeki Skype kullanıcılarına ücretsiz ve sınırsız sürede “Skype’tan-Skype’a” arama yapabilecek.

Başka hangi telefonlarda bedava konuşma olacak?

Yurtdışındaki telefonlara yapılan aramalarda ve gönderilen kısa mesajlarda önemli ölçüde tasarruf edilirken bireyler veya gruplarla anında mesajlaşma imkânına da kavuşulacak. Başta fotoğraf ve video gibi görüntü belgelerinin yanı sıra diğer dosya türleri de Skype kullanıcıları tarafından paylaşabilecek. Nokia’nın dünya çapındaki akıllı telefon kullanıcısı sayısı 200 milyonu aşıyor.

Skype yöneticisi Russ Shaw, bundan sonra da Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi yüklü mobil cihazlara ve BlackBerry telefonlara benzer uygulamaların kurulmasını hedeflediklerini söyledi.

Ayrıca Samsung, LG ve Motorola gibi üreticilerle görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Skype, geçen ay duyurduğu Verizon Wireless ile işbirliğiyle de ses getirmişti. Ortaklık kapsamında, bu aydan itibaren Verizon’un akıllı telefonlarına Skype entegre edildi.

Ovi Store: Skype