İlk olarak da bu aralar çok sık sorulan “iPhone’da çektiğimiz resim ve videoları bilgisayarımıza nasıl aktaracağız?” sorusuna basit bir şekilde anlatmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi iPhone’dan çektiğimiz resim ve videoları, Mail veya MMS yoluyla kolayca başka cihazlara gönderilebiliyoruz. Fakat bu dosyaları direk bilgisayarımıza aktarmak istediğimizde ise USB kablomuzu kullanmamız gerekiyor. Windows kullanıcılarının, USB kablosunu kullanarak resim ve video transferi için de iki yöntemi bulunuyor.
1. Yöntem
a) Windows kullanıcıları, iPhone’larını USB kablosu ile bilgisayarlarına bağladıklarında karşılarına, aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi “Tarayıcı ve Kamera Sihirbazı” çıkıyor. Bu ekranda da belirttiği gibi eğer “yalnızca deneyimli kullanıcılara önerilir” linkine tıklarsak aşağıda paylaştığımız 2. Yönteme geçmiş oluyoruz. 1. Yöntem ise, iPhone’daki resim ve videolarımızı adım adım aktarmamız konusunda oldukça yardımcı oluyor. 1. Yönteme devam etmek için ise sağ alttaki “İleri” seçeneğine tıklıyoruz.

b) İkinci ekranda ise karşımıza, cihazımızdaki resim ve videoların bir listesi çıkıyor. Bilgisayarımıza aktarmak istediğimiz istediğimiz resimleri de bu ekranda işaretliyoruz ve ardından yine sağ alttaki “İleri” seçeneğine tıklıyoruz.
c) Bir sonraki adımda da resimlerin bilgisayarımızdak kaydedileceği yeri seçiyoruz. Eğer kopyalanmak üzere seçtiğimiz resimlerin iPhone’dan silinmesini istiyorsak o zaman ayrıca “Kopyalamanın ardından resimleri sil” seçeneğini de işaretliyoruz. Ardından da yine “İleri” seçeneğine tıklıyoruz ve dosyalar bilgisayarımıza kopyalanmaya başlıyor.
d) Kopyalama işlemi bittikten sonra karşımıza çıkan ekrandaki seçenekleri değiştirmeden yine “İleri” seçeneğine, bir sonraki ekranda da işlemden çıkmamızı sağlayacak “Son” seçeneğine tıklıyoruz. Böylelikle kopylama işimiz tamamen bitiyor.
2. Yöntem
Diğer bir yöntemde de, yukarıdaki adımların hiç biri ile uğraşmadan, cihazımızı sanki harici bir diskmiş gibi kullanıp dosyaları kopyalayabiliyoruz. USB kablosu ile cihazımızı bilgisayarımız bağladığımız anda, “Bilgisayarım” altında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi cihazımızın adıyla yeni bir cihaz oluşuyor. Bu cihaza tıkladığımızda Windows, iPhone’muzu digital kemara olarak kabul edip cihazın içindeki resim ve video dosyalarına erişim imkanı veriyor.
Biz de bu dosyaları seçip, kopyala/yapıştır yöntemi ile bilgisayarımızdaki her hangi bir klasöre aktarabiliyoruz. Tabii istersek bu dosyaları da silebiliyoruz.

Not: Yukarıdaki ekran görüntüleri iTunes 9 ve Windows XP yüklü bir bilgisayar ve 3.1 yazılımı yüklü bir iPhone 3GS kullanılarak hazırlanmıştır.
Mac OS X işletim sisteminde ise resim ve video transferi aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPhoto uygulaması yardımı ile yapılıyor. Benzer şekilde dosyalarımızı seçtikten sonra da “Import Selected” seçeneğini kullanarak “Library” altındaki “Photos” kısmına aktarmış oluyoruz.

Gördüğünüz gibi iPhone’dan bilgisayarımıza resim dosyası kopyalaraken iTunes’a ihtiyacımız olmuyor. Halbuki tam tersinde iTunes kullanıyoruz.