Osmanlılar döneminde nahiye olan Aliağa, 1 Mart 1952 yılında belediyelik olmuştur. 21 Ocak 1982 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2585 sayılı kanun ile de Aliağa kasabası ilçe statüsüne girmiştir.

Aliağa’nın ilk belediye başkanı olan Arif Balamir 1952’de belediye başkanı olarak bu yılın Ekim ayına kadar başkanlık vazifesini yapmıştır. Daha sonra sırasıyla;

Ahmet BALCI (1952 Ekim- 1953 Temmuz), Şerafettin ÖZTÜRK (1953- 1954 Kasım), Kazım ONARAN (1954 Kasım- 1955 Haziran ), Rasim SAKA (1955- 1958 Mayıs), Cevdet KUNTER (Nahiye Müdürü olarak 27 Mayıs 1960’a kadar belediye başkanlığı yaptı.), İrfan ONARAN - 27 Mayıs 1960 İhtilal döneminde İrfan Onaran altı ay süreyle atamayla belediye başkanlığı yaptı), Hüsnü AKDURAL (Nahiye Müdürü olarak 6 ay süreyle belediye başkanlığını atamayla yaptı), Celal EREL (Atamayla bir yıl görev yaptı), İhsan ATALAY (Nahiye Müdürü olarak başkanlığa atanarak 2 yıl süreyle belediye başkanlığı yaptı., Kazım ONARAN (17 Kasım 1963- 18 Aralık 1973), İrfan ONARAN (18 Aralık 1973- 25 Aralık 1977), Ayhan BAYRAK (25 Aralık 1977- 12 Eylül 1980), Gültekin EREN (1 Ekim 1980- Nisan 1982),Erdoğan OYTUN (Nisan 1982- 25 Mart 1984), İrfan ONARAN (25 Mart 1984- 27 Mart 1989), Hakkı ÜLKÜ (29 Mart 1989- 8 Ağustos 2002), Süleyman AKBIYIKOĞLU (23 Ağustos 2002- 28 Mart 2004 ) Tansu KAYA (22 Mayıs 2004 - 30 Mart 2009) Ömer Turgut Oğuz (30 Mart 2009-)

Belediye başkanlık görevlerinde bulunmuşlardır.