+ Cevap Yaz + Yeni Konu aç
 1. Borik asit ve Borik Asit Üretimi

  Borik asit ve Borik Asit Üretimi

  Borik asit, aynı zamanda borasis asit, ortoborik asit ya da acidyum boryum; genellikle antiseptik, böcek ilacı ve koku gidericilerde kullanılan beyaz kristal renkli, suda çözünen bir inorganik asit. İlk olarak Wilhelm Homberg tarafından bulunmuş olup, sülfürik asidin yan ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

  Hammaddesi olan boraks'ın en geniş kaynakları Türkiye'de bulunmaktadır.

  Kolemanitten borik asit üretimi

  Türkiye'de borik asit, kolemanitten üretilmektedir. Üretimi Etibank yapmaktadır. Üretim prosesi temelde, kolemanitin sülfürik asit ile reaksiyonu sokulmasından ibarettir. Aşağıda gösterildiği gibi, reaksiyon sonucu jips ve borik asit oluşur. Üretim sırasında oluşan jips, çevre kirlilğine sebep olmaktadır.

  Ca2B6O11.5H2O + 2H2SO4 + 6H2O → 2CaSO4. 2H2O + 6H3BO3

  Üretimde öncelikle, kolemanitin boyutu <0,2 mm olacak şekilde, değirmenlerde öğütülür. Öğütülmüş kolemanit, sülfürik asitle reaksiyona sokularak çözeltiye alınır. Bu reaksiyon 80-100 oC'de gerçekleşir.

  Filtrasyon

  Kolemanit asitle çözeltiye alındıktan sonra, kimyasal reaksiyon sebebiyle jips çamuru oluşmaktadır. Bu jipsin ortamdan uzaklaştırılması için çözeltiyi basınçlı filtrelerle süzmek gerekir. Bu amaçla, iki aşamalı süzme yapılır. İlk aşamada tüm çözelti 15-20 dk. boyunca süzülür. İlk aşamadan geçmiş olan süzüntü, ikinci aşamada ise başka bir basınçlı filterede 3 saate yakın süzülür. Bu aşamalar sonucunda elde edilen jips çamuru artık havuzuna gönderilir.

  Kristalizasyon

  Filtrasyon sonrası elde edilen kolemanit çözeltisi, sabit bir debi ile kristalizatöre beslenir. Kristalizatöre gelen çözelti, özel spreylerle püskürtülerek, kristalizatöre yayılır. Bu şekilde, oluşan kristallerin boyutu arttırılarak, işlemin daha verimli devam etmesi sağlanmış olur. Kristal boyutlarının etkilendiği faktörler ise:

  * Beslenen çözeltinin yoğunluğu
  * Çözelti içindeki katılar
  * Besleme hızı

  Santrifüj
  Çözelti kristalizatöre 80-90 oC sıcaklıkta girdikten sonra 40-45 oC sıcaklıkta çıkarak santrifüje beslenir. Santrüfüjde, çözelti kristalleriden ayrılır.

  Kurutma

  Santrifüjden çıkan kristaller bir miktar nemlidir. Ürün bu şekilde nemliyken satışa sunulamaz. Bu amaçla, akışkan yataklı kurutucularla kurutulması gerekmektedir. Bu tür kurutucularda, dışarıdan alınan hava, belli bir sıcaklığa kadar ısıtıldıktan sonra, kurutucu içine döşenmiş olan malzemeye alttan verilir.

  Kurutucudan çıkan ürün torbalanarak satılır.  Konuyla alakalı paylaşımlar
  Kül bulutu geliyor asit yağmuruna dikkat
  Kül bulutu geliyor asit yağmuruna dikkat Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar, İzlanda'da patlayan volkanın Türkiye'ye etkileri ile ilgili bir açıklama yaptı. Çağlar, volkanın...
  Asit Yağmurları nedir - Doğaya Zararları Nelerdir
  Asit Yağmurları nedir - Doğaya Zararları Nelerdir Asit yağmurları nasıl oluşur - doğaya etkileri nelerdir Asit yağmurları nedir nasıl oluşur? Asit yağmurları, fosil yakıt atıklarının doğal...
  Asit Yağmurlarının Doğaya Zararları nelerdir
  Asit Yağmurlarının Doğaya Zararları nelerdir Asit yağmurlarının doğaya etkileri Asit yağmurunun doğaya etkileri Hava kirliliğinin sonucu olan azot oksitler özellikle bitki örtüsüne zarar...
  Türkiyede Nükleer Enerji Üretimi - Ülkemizde Nükle
  Türkiyede Nükleer Enerji Üretimi - Ülkemizde Nükle Türkiyede Nükleer Enerji Üretimi - Ülkemizde Nükleer enerjinin zararları Ülkemizde Enerji Ülkemizde kurulu barajlarımız dönümlerce arazimizi...
  Asit Yağmurları
  Asit Yağmurları Asit Yağmurları Asit yağmuru toprağın kimyasal yapısını ve biyolojik koşullarını etkilemektedir. Toprağın yapısında bulunan kalsiyum, magnezyum...

 2. Son Videolar

 3. Arkadaşlar herkese meraba ;

  hammaddeler.com adlı sitesinin internet üzerinden kimyasal ve gıdasal ürünlerinin satışını yapmaktayız ve teknik bilgide veriyoruz.

  Hammaddeler.com > Online Satış Mağazası (4. yıl!)

  bu linke girdiğinizde borik asit sayfası açılacaktır.

  Hammaddeler.com > Online Satış Mağazası (4. yıl!)

  bu linke girdğinizde de mağaza sayfamızdaki ürünlerimizi göreceksiniz. Umarım sitemizi beğenir ve iyi bir vakit geçirirsiniz.

  hammaddeler.com
  kimya teknikeri / satış destek
  Pınar AKALAN


Bu Konu için Etiketler

Borik asit ve Borik Asit Üretimi Yer İstanbul , 34, TR incelenme 3503 kişi oylama: 4.5 / 5

Powered by vBulletin™Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1

Yukarı Fırlat

3503
İzlenme