+ Cevap Yaz + Yeni Konu aç
 1. Beyaz Diş Kahramanları ve Özellikleri

  Kitabın Anafikri: Beyaz Diş kitabında ana fikir çok belirgin değildir. Benim çıkardığım ana fikir bir çocuğun birazda genç açıdan ele alırsak bir insanın iyi yönlerini öne çıkartırsanız ve bu yönünün ortaya çıkması için çaba gösterirseniz o kişi iyi bir insan olur ama tam tersini yaparsanız olumsuz bir kişilik olarak karşımıza çıkar.
  Ayrıca kitap özgürlüğün önemi, esaretin kötü yönlerini ortaya çıkarmıştır. İnsanların içindeki kabalığı vurgulamak istemiştir. Hayatın içindeki mücadeleyi, insanların var olmak için birbirleriyle yaptıkları mücadeleyi anlatmak istemiştir.
  Kitapta Tanrı kavramı geçmektedir ve bu Tanrı adına yapılan şeylerden bahsetmesi son derece önemlidir.
  Kitabın Kahramanları:
  Beyaz Diş: Yarı kurt, yarı köpek olan bir hayvandır ama kitapta çoğu zaman kurt yönü ortaya çıkarılmıştır. Bir mağarada dünyaya gelmiş ve küçükken babası bir vaşak tarafından öldürülmüştür. Beyaz Diş kitabın ilk başlarında çok vahşidir ve köpek dövüşlerinde kullanılmıştır. Ayrıca kızak çekmiştir. Çevresine karşı son derece saldırgan bir tutumu vardır. bir köpek dövüşünde çok hırpalanır. W. Scott adı verilen bir adam onu alır, tedavi eder ve bu olaydan sonra çevresinde karşı oldukça sevecen bir şekilde yaklaşır. Önceki hayatının tam tersi bir yönde hayatını devam ettirir.
  Kiche: Beyaz Diş’in annesidir. Bu isim ona Kızılderililer tarafından verilir. Beyaz diş için her şeyi yapan bir annedir. Daha sonra borç karşılığı birine verilir. Aslında bir köpektir.
  Gri Kunduz: Kiche ve Beyaz Diş’i ormanda bulup onları kendi işlerinde kullanmış ve onlara sahiplenmiştir. Kızak çektirmiştir. Dawson ve Klondik’e kürk, bağırsakla dikilmiş deri eldiven ve çarık götürmüş, bundan dolayı çok para kazanmış ama daha sonra bu paraları gereksizce harcayıp zor duruma düşmüş ve Beyaz Diş’i satmak zorunda kalmıştır.
  Baseek: Gri Kunduz’un kampında bulunan bir köpektir. İlk başlarda Beyaz Diş’i çok döver, yaşlanınca Beyaz Diş tarafından dövülür ve ona karşı çekingen bir tavır takınır.
  Uzun Dudak: Gri Kunduz’un kampında yaşayan çok güçlü bir ödevdir. Her zaman Beyaz Diş’e düşmanlık yapmıştır. En sonunda Beyaz Diş tarafından öldürülür.
  Üç Kartal: Kızılderililer ve Gri Kunduz’dan alacağı olduğu için Kiche’yi alır. Kitabın sonraki bölümlerinde pek adı geçmez.
  Mitsah: Gir Kunduz’un kampında çalışan biridir.
  Güzel Smith: Son derece çirkin bir adamdır. Boyu kısa, tepesi sipsivri, yüzü vücudunun diğer yanlarına oranla çok büyüktür. Korkak ve kişilik olarak çok zayıf bir insandır. Gözleri ve saçları sarıdır. Kamptaki insanlara yemek pişirir ve bulaşıklarını yıkardı. Hile yoluyla Gri Kunduz’dan Beyaz Diş’i almış, ona çok eziyet etmiş ve onu köpek dövüşlerinde kullanıp çok para kazanmıştır. W. Scott’un evinden Beyaz Diş’i çalmaya kalkmış ama başarılı olamamıştır.
  W. Scott: Emekli bir yargıçtır. Ayrıca maden uzmanıdır. Bulunduğu bölgede büyük bir nüfus sahibidir. Kitapta, sağlam bir karakter olarak yansıtılır.
  Matt: W. Scott’un yanında çalışan biridir. İnsanlara karşı önyargılıdır.
  Collie: San Fransisco’da bulunan evde yaşayan bir çoban köpeğidir. İlk başta Beyaz Diş’e saldırganca yaklaşır ama daha sonra onla dost olur.
  Dick: San Fransisco’daki evde yaşayan bir tazı köpeğidir. İlk başlarda Collie gibi Beyaz Diş’e karşı düşmanca davranır ama daha sonra o da dost olur.
  Jim Hall: bir çok cinayet işlemiş, bir çok kez cezaevine girmiş fakat huyu bir türlü değişmemiş bir insandır. Son suçunu aslında haksız yere görmüştür. Polisler tarafından yapılan bir oyun sonucu yargıcın karşısına çıkmıştır. W. Scott tarafından cezaya çaptırılmış ve bunun intikamını almak için evine gizlice girmiş ancak Beyaz Diş tarafından öldürülmüştür. Kitabın Yorumu: Kitapta ahlaki değerlerle örtüşen ifadeler var ama bu değerler kitapta antitez şeklinde ve gerçekle uyuşacak şekilde verilmiş. Kötü olaylar anlatılmış ve buradan çocuğun doğruyu bulması istenmiş. Meselâ kurdun kavga anında yenilirken öfkeyle rakibine saldırması ama bu kalkış sırasında bacaklarının birbirine dolaşması ve tekrar altta kalması gibi. Anlatılmak istenenler olayla içinde anlatılmış, bir öğüt olarak çocuğa verilmemiştir.
  Kitapta, olaylar çok ön planlı, duygular ise ikinci plandadır. Duygular olayların alt yapısını oluşturacak şekilde kitapta verilmiştir.
  Çocuksu öğeler çok fazla değildir kitabın genelinde birkaç. Çocuksu öğe bulunmaktadır.
  Kitabın Yazarı: Jack London
  Kitabın Konusu: özgürlüğün önemi, esaretin kötü yönlerini ortaya çıkarmıştır. İnsanların içindeki kabalığı vurgulamak istemiştir. Hayatın içindeki mücadeleyi, insanların var olmak için birbirleriyle yaptıkları mücadeleyi anlatmak istemiştir.
  Kitapta Tanrı kavramı geçmektedir ve bu Tanrı adına yapılan şeylerden bahsetmesi son derece önemlidir.  Konuyla alakalı paylaşımlar
  Beyaz Dişler İçin - Sağlıklı ve beyaz dişler için
  Beyaz Dişler İçin - Sağlıklı ve beyaz dişler için Beyaz Dişler İçin - Sağlıklı ve beyaz dişler için 10 tavsiye Sadece çiğnemenize ve konuşmanıza yaramayan dişler, ayrıca görüntünüzü de etkiliyor....
  Beyaz ÖlÜm
  Beyaz ÖlÜm Beyaz ÖlÜm Efendim - İyi akşamlar.. Salih beyle mi görüşüyorum? - Evet, buyrun - Merhaba, ben Taksim ilkyardım hastanesinden nöbetçi doktor...
  Beyaz Yalanlar
  Beyaz Yalanlar Beyaz Yalanlar * Ne kadar tatlı bir herif oldu unuzu kanıtlayabilmek için her türlü illegal faaliyette boy gösterin. * Evinizdeki de...
  Tarihsel Makaleler - Çanakka Savaşının Çocuk Kahra
  Tarihsel Makaleler - Çanakka Savaşının Çocuk Kahra Çanakka Savaşının Çocuk Kahramanları Onların futbol topları yoktu.Hele sizin gibi topları hiç olmadı.Çaputları birbirine dolayıp bezden bir top...

 2. Son Videolar

 3. Cok iyi kardesim cok tehnks


Beyaz Diş Kahramanları ve Özellikleri Yer İstanbul , 34, TR incelenme 16924 kişi oylama: 4.5 / 5

Powered by vBulletin™Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1

Yukarı Fırlat

16924
İzlenme