KANDIRA’DA TURİZM POTANSYELİ
Kandıra İlçesi 8 Sahil Köyü ile Karadenizde 52 km sahil şeridine sahiptir. Kandıra’ya karayolu ile üç ayrı yönden ulaşmak mümkündür. İstanbul-Ankara arasında TEM otoyolu Kandıra sapağından ayrılarak 35 km. sonra Kandıra’ya ulaşılır. Adapazarı’na 45 km. mesafede Kaynarca ve Kaymas üzerinden bir diğer yolla bağlantısı vardır. İstanbul İli, Şile İlçesi ve Ağva ilçesini takip eden bir yol ile de Kandıra’ya ulaşmak mümkündür. Ağva-Kandıra arası 38 km.’dir.



BAĞIRGANLI


Bağırganlı, kendine kayalık kıyıları, güzel plajı ve harika doğası ile sakin bir dinlenme yeridir.
Balıkçılık yöre insanının önemli geçim kaynağıdır. Bu sektörü destekleyen balıkçı barınağı inşası devam etmektedir.







SEYREK
Kandıra’ya 11 km. mesafedeki Seyrek, sahilin en şirin koylarından biridir. Çok güzel mesire yerlerine sahiptir.
300 metrelik kumsala sahip olan Seyrek, sakin bir dinlenme yeridir. Seyrek deresi buraya ayrı bir güzellik katmaktadır.
Turiste hizmet verecek oteli olmayan Seyrek’te ev pansiyonculuğu yapılmaktadır.









Seyrek koyunda halen bir kale kalıntısı mevcuttur. Kalenin Romalılar döneminde ithalat - ihracat merkezi olan, şimdi ise sular altında bulunan Seyrek İskelesini korumak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Liman bugün sular altında kalmış olup hiçbir izine rastlanmamıştır.





SARISU

Kandıra’ya 8 km. uzaklıkta ve Babaköy sınırları içindeki Sarısu deresinin, Karadeniz’le birleştiği yerde kurulmuştur. Sakince süzülüp gelen Sarısu Deresi’nde sazan, levrek, kefal ve çeşitli tatlı su balıkları avlanabilmektedir. Sarısu deresi, 1km. uzunluğundaki sahile paralel akarak kum bitiminde denize kavuşmuştur. Bu haliyle harika bir görüntü bir ortaya çıkarmaktadır.

Kumsala ulaşabilmek ve denize girebilmek için, bu dereyi salla geçmek gerekmektedir. Sallar azami sekiz kişilik olup üç ayrı noktadan çalışmaktadır. Çadır turizminin oldukça yaygın olduğu bölgede turistik konaklama yerleri de bulunmaktadır.
KERPE


Kerpe, kuzey rüzgarları açısından son derece elverişli bir coğrafi konuma sahip, sırtını alabildiğine sık çam ormanlarına dayamış, bir koydur. Bu sebeple Karadeniz’in o meşhur dalgası burada görülmemekte ve denizinin derin olmaması çocuklu aileler için avantaj sağlamaktadır.
Kerpe için İstanbul gibi önemli bir metropole yakınlığını da ekleyince, yerli ve yabancı turizme ev sahipliği yapabilecek özelliklere sahip bir aday diyebiliriz. Tüm yıl boyunca açık balıkçı restorantları, otel, motel ve pansiyonları ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

KUMCAĞIZ


Kurtyeri, Kefken’ne gelmeden Kumcağız sahiline sahip güzel bir köydür. Kumcağız, geniş bir kumsalı ve temiz bir denizi vardır. Maliye Bakanlığı’na ait dinlenme tesisi ile Orman Bakanlığı’na ait orman içi çadır kampı mevcuttur.


KEFKEN

Kandıra’ya 20 km. olan Kefken, kıyı yerleşimleri içinde ekonomik olarak en gelişmiş olanıdır. Denizi, kumsalları ve çam ormanları ile Kerpe gibi vazgeçilemeyecek niteliklere sahiptir.
Kefken’e 1km. mesafede Kovanağzı plajı bulunmaktadır. Küçük olmasına karşı çok ilgi çeken plajın yarısı Askeri Dinlenme Kampı’na aittir.
.
Eski bir yerleşim birimi olan Kefken Köyü’nde balıkçılık oldukça gelişmiştir. Yaklaşık 70-80 tekneye sahip bir balıkçılık kooperatifi ve Liman Başkanlığı bulunmaktadır.

Pembe Kayalar mevkii ilginç jeolojik yapısı ile görenlerde hayranlık ve şaşkınlık ifadeleri yaratmaktadır. Suyun içindeyken yumuşak olan kayalar, çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özelliklerinden dolayı Osmanlılar döneminde, insan gücüyle dikdörtgenler şeklinde kesilerek, deniz yoluyla İstanbul’a getirilerek Sultan Ahmet Camii ve çok sayıda tarihi eserin yapımında kullanılmıştır.

CEBECI


Kandıra’ya 27 km. uzaklıktaki Cebeci; tertemiz denizi, geniş kumsalları, harika doğasıyla ideal bir tatil cennetidir. Kıyılar içerisinde, çadır turizminin en yaygın olduğu yerdir Cebeci’de deniz sezonu açılmadan önce gelip bu şirin köyü mesken tutanların sayısı çok fazladır. Deniz ve güneş banyosunun, Eylül ayı sonuna kadar yapılabildiği bu doğa harikası mekanın kumsalı, yörenin en geniş plajıdır.
Pansiyonlar gelen turistlere yeterli hizmeti sunabilmektedir. Çok sayıda tatil sitesi ve yazlık mevcuttur.
KEFKEN ADASI
Kefken Adası, Karadeniz’de tarihi özelliğe sahip olan insanların yaşadığı tek adadır. Azgın Karadeniz’in şiddetli fırtınalarından korunmak isteyen ve tehlikeli anlarda barınacak yer arayan gemiler bu adanın kenarında bulunan mendirekle çevrili limana sığınmaktadır. Ayrıca yardıma ihtiyacı olan gemilere de, tahlisiye tarafından her türlü yardım ulaştırılmakta ve telsiz bağlantısı kurulmaktadır. Ada üzerinde içme suyu temin edilen birkaç tane kuyu vardır. Cebeci sahiline tekne ile beş dakika uzaklıktaki bu ada, şehir yaşamından uzaklaşıp doğayla kucaklaşabileceğiniz ve denize girebileceğiniz sayısız koya sahiptir. Amatör sualtı avcılarının bir numaralı uğrak yeri olan Kefken Adası’nda zıpkınla, levrek ve kefal avlanabilmektedir.

BABALI
Kandıra’nın en uzak sahilleri, yaklaşık 30 km. mesafedeki Uzunkum mevkiinde bulunmaktadır. Henüz pek bilinmeyen bakir bir bölgedir. Açık deniz özelliği gösteren bu sahiller rüzgarlı havalarda sörf yapılabilecek bir özellik kazanır. Büyük sayılacak bir turistik merkezin bulunmadığı bu bölge, tam anlamıyla vahşi bir cazibeye sahiptir. Gelenlerin ihtiyacını karşılayacak kadar motel ve pansiyon imkanları vardır. Çadır, kamp olanakları açısından oldukça uygundur. Kumsalı son derece geniş ve uzundur. Villa tipi evlerin yavaş yavaş doldurduğu bu belde, mesafenin uzak, yolun bozuk olması nedeniyle hala bakirliğini korumaktadır. İstanbul’da başlayan yolun Karadeniz sahil yolu olarak devam etmesi, bu bölgelere gerçek değerini kazandıracaktır.