GİYİM - KUŞAM


Genel olarak Ege bölgemizin giyim kuşam özellikleri, İlçemizin geleneksel giyiminin de özellikleridir.
Giyimde geleneksel farklılıklar göze çarpmaktadır. Moda bütün bölgelerde olduğu gibi ilçemizi de etkilemektedir. Modaya uygun giyimin yanında orta yaş ve yaşlı gurup olarak nitelendirdiğimiz kadınlarımız “şalvar” ve “kıvrak” adı verilen giyimden kopamamışlardır.
Şalvar desenli renkli basma-bazen dediğimiz kumaşlardan çok bol dikilen uzun bir dondur.
“Kıvrak” ise siyah bir kumaştan yapılmış uzun sadece kol kesimi olan başı da örten bir dış giyimdir.
Gençler geleneksel giyimleri yavaş yavaş kaldırmaktadır.

FESTİVALLERİMİZ


Akpılar mesire yerinde her yıl Mayıs ayı sonlarında ‘akpınar Sehrası’ adı altında piknik düzenlenmektedir.O gün de İlçe köylerinden ve diğer İlçelerden piknik yapmaya gelenler olmaktadır.

Yine Akpınarda Ağustos ayının ilk haftasında Kavun – Karpuz Festivali adı altında şenlikler
yapılmaktadır.Kavun-Karpuz ve güzellik yarışmaları düzenlenmektedir.


MAHALLİ-YEMEKLER

İlçemizde beslenmenin temelini sebze ve meyveler oluşturmaktadır. Et, süt ve yumurta beslenmede temel kaynaklar arasında yer almaktadır. Ancak ağırlık zeytinyağlı bitkisel yemek çeşitlerindedir.
Son zamanlarda ayçiçek yağı kullanımı da artmıştır. Semiz otu, ısırgan otu, ebegümeci çok kullanılan bitkilerdir.
Et çeşitleri; genellikle sade et olarak tercih edilir. Sebzeler genellikle zeytinyağlı yapılmaktadır.
Etli nohut ve buğdaydan yapılan “keşkek” meşhur yemeklerdendir. Tas kapama ve ciğer sarma başlıca etli yemeklerdendir.
İlçemizde kış hazırlığı olarak eskiden beri yapılan tarhana, salça, pekmez, ev eriştesi, sebze meyve kurutma reçel türleri yapımı hala devam etmektedir.


EVLENME GELENEKLERİ DÜĞÜNLER

İlçemizde evlenme yaşı biraz yükselmiş olsa da yine de 18-20 yaş evlenme yaşı olarak kabul edilir.

Görücü usulü ilçemizde ve köylerde tek yönlü olarak devam etmektedir. Evlenecek olan kız ve erkeğin aralarında anlaşmaları durumunda görücülük usulen de olsa yerine getirilir. Kız kaçırma olayları da yaygındır.

Geleneksel evlenme şöyle başlar;görücü usulü ile beğenilen kız evini tanıyan sözü geçecek münasip biri aracılığıyla kız evinin ağzı aranır. Buna göre kız istemeye gidilir. Dünürlükte “Allahın emriyle, Peygamberin kavliyle” diyerek kız istenir, kız evinden küçük bir söz mendili alınır. Birkaç gün sonra söz yüzüğü takılır. Kız ve oğlan evi birbirlerine nişan tepsileri gönderir. Eskiden nişanlılar birbirleriyle görüştürülmezlerdi günümüzde aileler daha hoşgörülü davranıyorlar. Düğün tarihi belirlenerek hazırlıklar başlar. Düğün kurulmadan önce keşkek dövülür düğün yemeği hazırlanır. Kına gecesi geleneği devam etmektedir. Düğünden bir gece önce geline kına yakılarak eğlence düzenlenir. Düğün günü davetlilere yemek verilir. Sonra gelin almaya çalgılar eşliğinde gidilir. kayınpederi tarafından getirilen gelini damat kapıda karşılar. Başından buğday ve bozuk para serpilir. Gelin eve gelince kucağını çocuk oturtulur. Akşam namazı kılındıktan sonra damat yumruklanarak eve sokulur. Düğün ertesi gelin görme ve kutlamalar başlar.

Sünnet törenlerimiz de sünnetten bir gece önce kına gecesi düzenlenip çocuğun eline kına yakılır. Kınaya madeni para bastırılır. Yakınlarına bu kınadan verilir. Ertesi sabah aşçılar düğün yemeğini hazırlamaya başlar. Düğün yemekleri etli nohut, keşkek, pilav ve helvadır. Çocuk arkadaşları ile gezdirilir, gezi bitince toplanılır mevlit okunur, lokum ve şerbet dağıtılır. Mevlitten sonra çocuk sünnet odasına alınır, hoca ve davetliler tekbir getirirler ve çocuk sünnet edilir. Yakınları çocuğa armağan verirler. Sonraki günlerde de kadınlar ziyarete giderler.


MERMERE’NİN YOLLARI TÜRKÜSÜ


Mermere’ nin yolları sıva beyaz kolları
Yarim gelecek diye süpürürüm yolları
Haydi güzelim şama doğru şama doğru
Yar açmış kollarını bana doğru

Siyah makarada ipliğim
Nerede benim kekliğim
Hangi yoldan geleceksen
O yolunu bekleyeyim
Haydi güzelim hoplada gel yanıma
Sarı liraları takayım gerdanına

(ANONİM)