sosyal hak ve ücret konusunda çok geri bir meslek haline getirilmis.

Geçmisten bu güne gelindiginde bizler adina devletimiz ne yapmis bir bakin. Kocaman bir hiç. Bizlere sahip çikma adina, hiç birsey yapilmamis. Oysa sektörümüz, diger ülkelere baktigimizda hak ettigi yerini çoktan almis. Diger meslekler ile karsilastirildiginda, sosyal hak ve ücret konusunda çok geri bir meslek haline getirilmis.
Özel güvenlik sirket idarecileri varsin bana kizsinlar. Emek sömürü'sü artik kabak tadi vermeye basladi. Bazi kanun tasarilari halen TBMM alt komisyonun'da (Kimliklerin bes yilda bir degisimi, sinavlarda puan sistemi kalkmasi, çalisma saatleri ) vs vs. Yetmiyor arkadaslar kanun tasari larinin yasallasmasi ya uzun sürüyor veya isverenler lehine yasalarda bosluklar birakiliyor (adalet, hak ve kalkinma diyen) sevgili yetkililer soruyorum; Neden her yil 11 ay sonunda haklarimizin gasp'i için işten çikarılıp issizler ordusuna katiliyoruz. Neden devlet tarafindan sahipsiz birakilip, isverenlerin vicdanina birakilip sömürülüyoruz.

Avrupa ve dünya standartlarinin çok gerisinde bir maaş ile aile düzenimiz bozulma pahasina çalistiriliyoruz. Her türlü sorumlulugu üzerimize verip; iş hukuku'na insanliga sığmayan kosullarla çalistirildigimiz halde ne hak ettigimiz ücreti ne de hak ettigimiz saygiyi ve sevgiyi görüyoruz. Mesleki haklarimiz konusunda hiçbir sey yapilmadigini üzülerek görmekteyiz.

Evet Sevgili arkadaslarim, is kurumunun issizlikle mücadele amaciyla açtigi, meslek kursu olan güvenlik görevlisi kursu. Devletimiz kalici devamliligi olan projeler yerine günü kurtarici geçici, ileride türlü sorunlara yol açacak hatta daha önemlisi, meslegimizi özellikten çikarip işsizlik konusunda deneme tahtasi yapilacaktir.

Düsünün 300 bini bulan meslektaslarimizin yanisira artik arz talep konusunda fazlaligimiz varken halen meslektaslarimizin sayisinin artmasiyla daha ucuz isgücü daha sosyal haklardan yoksun bir yasam sartalari olmayacakmi ? Ayrica işsizlik sayisi artmayacakmi? Ihaleler her yil yenilenirken sekrörümüzün geçici is statüsüne girdigi zamanimizda yil sonunda ihale yenileme sebebi ile sirket degistiginde, eski çalisan meslektaslarimizi neden isten çikartiliyor.

Yaşı 30'unu geçmis meslektaslarim sirket degisimi proje bitimi sonrasinda, çalistigi projede istihdam edilmiyor. İş ilanlarinda tercihen 30 yaş altında güvenlik görevlisi aranan zamanimizda 30 yas üzeri meslektaslarimiz nasıl is bulacak. Kurs kayitlari yapilirken neden 30 yas üzeri insanlarimizi kayit yapilip kimlik veriliyor çünkü cüzdanla vicdan arasinda sıkışanlar olaya maddi boyutta bakıyorlar.

Kimlik alanlar mutlumu pöh nerde, aylarca iş arayıp bunalıma sürükleniyor. Artik pes bu kadar olumsuzluk varken işsizlikle mücadelede. Kurtulusu güvenlik sektöründe arayan hükümetimiz farkinda olmadan bizleri dahada çıkmaza sokmuyormu, 5 yilda bir yeterlilik sınavı ile bizlerden hala ücret alinarak verilen kimliklerimizle özelligimiz bitmiştir. Sevgili arkadaşlara, bu sektör artık özellikten çıkmıştır.

Devletimiz farkinda olmadan birilerinin ekmegine yağ sürüyor. Güvenlik şirketleri binlerce güvenlikçilerin yemek, yol, mesai paralarini vermezken günde 13.15 saat mesai yaptirip haftalik izinlerinde bile zorla mesai yaptirilip, maaslari taksit taksit verilirken.11 ay sonunda işten çikartilip tazminatlari yok edilirken.

Aile geçim indirimi parasi ve diger sosyal yardimlari bile verilmedigi itiraz edilince isten atmalar oluyorken maasi asgari ücret gösterip farklari makbuz bile vermeden elden verip vergilerden kaçarken, tazminatsiz, haksiz isten çikartirken. Bunlarda yetmezmis gibi her türlü hukuksal haklar için; Eleman fazlaligi, ekonomik kirizler sebebi ile ne olursa olsun düsüncesiyle kapilarina gelen meslektaslarima ise baslamadan herseyi imzalattiriliyor.

Hatta istifa belgelerine varana kadar. Mutsuzuz kaldik arkadaslar buhranlardayiz yillarini issiz, yari aç, yari tok geçiren bizlere bir ümit yokmu ? 300 000 ler Kimsesiz mi kaldi seçim zamanlarinda türlü vaad verenler neredesiniz susuyorsak uysal koyun degiliz, arkadaslar seçimlere az kaldi. Devletimiz insaallah bu yanlistan döner daha kalici çözümler bulur ve bizleri ve meslegimizi de bu sömürü mihraklarindan kurtarir, Emek Sömürüsü biter, el insaf. Baki kalin...