Futbol Federasyonu gündeme getirdi, Başbakan onay verdi, muhalefet partileri destekledi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 37. maddesinin "Futbol" için yeniden düzenlenmesine karar verildi.

Anayasa Mahkemesi'nin 6 Ocak'ta Ankaraspor'un yaptığı başvuruyla ilgili verdiği karardan sonra harekete geçen Futbol Federasyonu, acil eylem planı hazırladı. Federasyon Başkanı Mahmut Özgener konuyu öncelikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a açtı. İkili arasında ocak ayı sonunda İstanbul'da gerçekleştirilen görüşmede, Federasyon Tahkim Kurulu kararlarının "idari ve disiplin" yönünden kesin olması yönündeki FIFA ve UEFA statüleri gündeme geldi. Özgener, Anayasa Mahkemesi'nin Ankaraspor hakkındaki kararına saygı duyduklarını ancak gelecekte uluslararası platformda yaşanabilecek sorunları dile getirdi. Başbakan Erdoğan ise brifing sonrası gereken düzenlemelerin yapılmasına onay verdi.

Muhalefet turu
Başbakan Erdoğan'dan olumlu yanıt alan Futbol Federasyonu Başkanı Özgener, 8 Şubat'ta Ankara'ya gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den düzenlemeye destek istedi ve Anayasa'nın ilgili maddesine bir cümle eklenmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

Süreci yakından takip eden Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'ın da devreye girmesiyle Anayasa değişikliği için bir yasa teklifi hazırlanması aşamasına geçildi. Bakan Özak muhalefet partisi grup başkan vekilleriyle geçen hafta yaptığı görüşmelerde resmi desteği sağladı ve düzenleme için düğmeye basıldı.

İşte 37. madde
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın "Kanuni hakim güvencesi" başlıklı 37. maddesi şu hükmü içeriyor:

"Hiç kimse kanunen tabi olduğu mahkemeden başka bir merci önüne çıkarılamaz. Bir kimseyi kanunen tabi olduğu mahkemeden başka bir merci önüne çıkarma sonucunu doğuran yargı yetkisine sahip olağanüstü merciler (Tahkim Kurulu gibi) kurulamaz."

Anayasa Mahkemesi'nin Ankaraspor kararının dayanağını oluşturan 37. maddede yapılması planlanan düzenlemeyle, maddeye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nun görev ve yetkilerini tanımlayan bir cümle konması öngörülüyor. Buna göre "Tahkim Kurulu'nun verdiği para cezalarıyla ilgili mahkemelere başvurulabileceği, idari ve disiplin cezaları yönünden ise kararların kesinliği" benimsenecek. Böylece Ankaraspor örneğinde olduğu gibi küme düşürülme ile ilgili bir karara Anayasa Mahkemesi usul yönünden de olsa bakmayacak.

Hukuki inceleme
Düzenlemenin hukuki altyapısıyla ilgili çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiği ve hazırlanacak rapor doğrultusunda yasa değişikliğinin Bakanlar Kurulu tarafından imzalanmasından sonra TBMM komisyonuna sevk edileceği bildirildi. Tasarının Mart ayı sonuna kadar genel kurulda görüşülüp kabul edilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Platini’den Erdoğan’a ziyaret
UEFA Başkanı Platini bugün Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ederek Mayıs’ta yapılacak UEFA seçimleri için Türkiye’nin desteğini isteyecek. 2007 yılında UEFA başkanlığı görevini Lennard Johansson’dan devir alan Fransız futbol adamı bir dönem daha aday olacağını açıkladıktan sonra başladığı destek turlarının Ankara durağında Başbakan Erdoğan’a projeleriyle ilgili bilgi verecek.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, UEFA 1. Başkan Vekili Şenes Erzik ve Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’in de bulunacağı ziyaret saat 13.00’de Başbakanlıkta gerçekleşecek.

Yüce mahkeme ne demişti?
Anayasa Mahkemesi, Futbol Federasyonu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki 5894 sayılı yasanın "Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz' ibaresinin, 've bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz' bölümünü iptal etmişti.

Federasyon, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın geriye dönük işlemesinin mümkün olmadığı ve Başkent ekibinin Süper Lig'e alınması iddialarının geçerlilik taşımadığını ileri sürerken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ankaraspor yeniden liglere dönecektir. Federasyonun hemen istifa etmesi lazım. Tahkim Kurulu doğrudan federasyon başkanının emrindedir. Görüntü olarak değil ama emrinde çalışır" açıklamasını yapmıştı.