kanuni Sultan Süleyman 1495 Trobzon doğumlu bir Osmanlı padişahıdır. Asıl ismi 1. Süleymandır. Kanuni asıl isminden farklı iki isme daha sahiptir. Yaygın olarak Kanuni Sultan Süleyman Batılılara göre ise Muhteşem Süleymandır. Osmanlı imparatorluğunun 10. Padişahı olması ile birlikte aynı zamanda islam halifesidir. Tahta babası öldükten sonra genç yaşta geçen kanuni yaş itibari ile 25 yaşlarında idi.

Sadrazam İbrahim ile dostlukları Topkapı sarayında ki okula gittiklerinde başlamıştır. Hatta aynı oda da bile yatmışlar çok uzun zamanlar boyunca Batılı kaynaklardan yapılan araştırmalarda iki farklı yorumla karşılaşmak mümkündür. Bir tanesi Kanuni Sadrazamn ibrahimle eşcinsel ilişki yaşamıştır. Başka bir düşünce ise bu bulguya rastlayan hiç bir delillin olmadığı yönünde idi.

Tabi kendi kaynaklarımıza göre ise çok içli dışlı bir dostlukları söz konudur. Sonuç itibari ile çocukluktan bu yana hep birlikte yaşamışlardır. Bu dostluk içerisinde direkt olarak eşcinsellikle suçlayabilecek hiç bir delil yoktur. Sadece varsayımlara dayanan teoriler vardır.